Документ передбачає взаємодопомогу в разі нападу, спільну розробку ракет великої дальності та заходи, що стосуються торгівлі, транспорту та нелегальної міграції.
Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та канцлер Німеччини Фрідріх Мерц у четвер, 17 липня, підпишуть угоду, яка передбачає зобов’язання надавати один одному допомогу у разі збройного нападу та спільну протидію іншим потенційним загрозам. Про це у четвер, 17 липня, повідомляє Bloomberg.
Як розповів виданню високопоставлений представник уряду ФРН, зобов’язання про взаємну оборону є відповіддю на виклики посилення агресивних дій з боку Росії та занепокоєння європейських союзників щодо відданості США зобов’язанням у рамках НАТО.
Водночас, нова домовленість не є альтернативою принципу колективної оборони, закріпленому в статті 5 Північноатлантичного договору.
Видання також зазначило, що для Німеччини оборонна компонента є особливо важливою з огляду на те, що Велика Британія, разом із Францією, є однією з двох ядерних держав у Європі. Хоча Німеччина не володіє власною ядерною зброєю, вона користується захисною “парасолькою”, яку США розгорнули над європейським континентом. Однак, як зазначають німецькі урядовці, ядерна тематика у тексті нової угоди прямо не згадується.
В рамках угоди угоді Стармер і Мерц зобов’яжуться впродовж наступного десятиліття спільно реалізувати програму зі створення нового далекобійного ракетного комплексу – так званої системи глибокого високоточкового удару (Deep Precision Strike).
Очікується, що система матиме дальність ураження понад 2000 кілометрів і сприятиме зміцненню оборонного сектору як Великої Британії, так і країн ЄС через “суттєві промислові інвестиції”.
Угода також передбачає заходи у сферах торгівлі, транспорту і боротьби з нелегальною міграцією, що є частиною спільних зусиль стосовно пом’якшення негативних наслідків Brexit.
Крім того, у рамках візиту лідери обговорять поточні переговори між Брюсселем і Вашингтоном щодо укладення торговельної угоди.
За інформацією Bloomberg з німецьких урядових джерел, Мерц закликає якнайшвидше укласти відповідну домовленість між ЄС і США та вважає нову угоду Трампа зі Стармером потенційною моделлю.
Водночас, як зазначає видання, лідери двох країн можуть використати підписання нової угоди, щоб відвернути увагу від проблем на внутрішньополітичному фронті.
Стармеру останнім часом довелося здійснити низку різких змін політичного курсу, що підірвало здобуту важкою працею репутацію уряду в сфері фінансової дисципліни.
“Міжнародна арена наразі явно є для нього найкомфортнішим місцем. Ця угода символізує його прагнення відновити європейські відносини після Brexit, а також дає йому змогу тимчасово відкласти внутрішні проблеми”, – зазначила викладачка порівняльної політики в британському Університеті Кіль Джемма Лумс.
Тим часом Мерц стикається з дедалі більшою роз’єднаністю у правлячій коаліції: його консервативний блок ХДС/ХСС і соціал-демократи розходяться у поглядах на цілий спектр питань – від реформ соціального забезпечення до судових призначень – і вже викликають порівняння з суперечками, що супроводжували уряд Шольца.
В офісі прем’єра Стармера також повідомили, що крім політичної частини, Велика Британія та Німеччина оголосять про нові комерційні інвестиції на суму понад 200 млн фунтів стерлінгів (268 млн доларів), що дозволить створити близько 600 нових робочих місць.
Зокрема, передбачається перше розширення виробництва за межами Німеччини оборонною компанією STARK, інвестиції на суму 50 млн фунтів у Великій Британії від німецької компанії Cognigy GmbH, що працює в галузі розмовного штучного інтелекту, та плани компанії Siemens Energy AG щодо створення 200 нових робочих місць.
Німеччина готова вбивати солдатів РФ у разі нападу на НАТО – Пісторіус