Держсекретар заявив, що йдеться не про економію грошей, а про забезпечення зовнішньої політики, яка робить Америку сильнішою.
США не віддаляються від решти світу, і залишаються найбільшим світовим донором. Про це заявив державний секретар Марко Рубіо у вівторок, 20 травня. Він виступив у сенатському Комітеті з міжнародних відносин з презентацією бюджетного запиту Держдепу на 2026 фінансовий рік, передає Reuters
За словами Рубіо, зміни в діяльності Держдепу “не спрямовані на те, щоб підірвати зовнішню політику Америки та ізолювати нас від світу”.
“Адже за 18 тижнів я побував в 18 країнах. Це не дуже схоже на відхід. Я бачуся з деякими з міністрів закордонних справ, у тому числі з України, частіше, ніж зі своїми власними дітьми, і розмовляю з ними щонайменше тричі на тиждень”, – заявив Рубіо.
За його словами, Штати братимуть участь у світових справах, якщо це матиме сенс. “Ідеться не про економію грошей, а про забезпечення нашим людям того, на що вони заслуговують: зовнішньої політики, яка робить Америку сильнішою, безпечнішою і більш процвітаючою”, – зазначив очільник Держдепу США.
Водночас він анонсував подальше скорочення неефективних програм зовнішньої допомоги США, наголосивши, що вона має реально зміцнювати позиції Америки.
Рубіо наголосив на потребі в глибоких структурних реформах, переосмисленні зовнішньої допомоги та поверненні Держдепартаменту ролі провідного гравця в американській зовнішній політиці.
“Коли я прийшов чотири місяці тому, то чітко сказав: Держдеп має стати серцем і мозком американської зовнішньої політики – не лише інструментом дій, а джерелом ідей. Ми вже на цьому шляху”, – заявив він.
Головний акцент у реформі держсекретар зробив на передачі повноважень зовнішньополітичного відомства регіональним бюро та посольствам. За його словами, рішення щодо пріоритетів та програм у різних регіонах мають прийматися на місцях, з урахуванням тамтешнього контексту.
Рубіо також виступив з критикою системи зовнішньої допомоги США, заявивши, що лише 12 центів з кожного долара доходили до отримувачів. Відтак він анонсував подальше скорочення неефективних програм, замість яких надаватиметься “розумна, ефективна допомога”, що реально зміцнює позиції Сполучених Штатів.
“Ми все одно залишимося найбільшим донором у світі – більш як 10 країн разом узятих, і в рази більшим, ніж Китай. Вони не дають гуманітарної допомоги. Вони дають борги”, – вказав держсекретар, критикуючи політику Пекіна в рамках ініціативи “Один пояс, один шлях”.
Також Рубіо відповідав на критику сенаторів щодо політики нинішньої адміністрації США щодо низки питань – зокрема по відношенню до мігрантів і підтримки України.
Зокрема, за його словами, США активно співпрацюють із країнами НАТО, котрі мають у своєму розпорядженні батареї систем протиповітряної оборони Patriot, з метою можливої передачі цих комплексів Україні.
Як відомо, Рубіо невдовзі після свого призначення 24 січня оприлюднив розпорядження щодо зупинки витрат на більшість існуючих грантів іноземної допомоги.