ЄСПЛ визнав, що Росія веде цілеспрямовану кампанію на знищення української держави як субʼєкта міжнародного права; Українські дрони й роботи взяли росіян у полон. Кореспондент.net виділяє головні події вчорашнього дня.
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за порушення прав людини та збиття рейсу MH17
Європейський суд з прав людини визнав провину РФ у справі “Україна та Нідерланди проти Росії”. У провадженні розглядали численні порушення прав людини під час війни, а також збиття рейсу MH17 у липні 2014 року. Справа обʼєднує одразу чотири заяви. Перші дві стосуються порушень прав людини на окупованих територіях Донеччини та Луганщини, зокрема викрадення дітей з інтернатів та незаконного вивезення їх до РФ. Третю заяву подав уряд Нідерландів через збиття малайзійського рейсу MH17. А от четверту заяву, знову українську, подали вже у звʼязку з повномасштабним вторгненням росії у 2022 році та подальшим порушенням прав людини.
Бійці атакували позиції РФ і взяли у полон окупантів дронами та роботизованими комплексами
На Харківщині військові Третьої окремої штурмової бригади атакували російські позиції, зачистили їх і взяли окупантів у полон повністю за допомогою дронів та наземних роботизованих комплексів. Для цього не залучали піхоту, тож минулося без втрат. Зокрема, російські фортифікації атакували FPV та НРК-камікадзе. До зруйнованого бліндажа вже наближався наступний робот, коли росіяни, аби уникнути підриву, оголосили про капітуляцію. Тих, хто вцілів, дронами вивели до рубежів, які тримають українські військові.
РФ минулої ночі масово атакувала захід України безпілотниками, ракетами
Росія у ніч на 9 липня здійснила рекордну масовану атаку на Україну, випустивши 741 засобів повітряного нападу, 718 із них знешкодила ППО.Зокрема, противник застосував 728 ударних БпЛА типу Shahed і безпілотників. Також сім крилатих ракет Х-101/Іскандер-К. Крім того, шість аеробалістичних ракет Х-47М2. Основним напрямком удару було місто Луцьк Волинської області.
На Луцьк російські військові спрямували близько 50 ударних безпілотників та 5 ракет. Внаслідок атаки виникли пожежі на складських приміщеннях одного із підприємств Луцька, а також гаражного кооперативу.
На Хмельниччині розпочали досудове розслідування через загибель місцевого мешканця від удару БпЛА під час російського обстрілу 9 липня. Загинув 65-річний місцевий мешканець. Він отримав поранення, несумісні з життям.
Унаслідок російської масованої атаки у Житомирській області пошкоджені виробничі приміщення столярного цеху та господарські будівлі, а також скління житлових будинків.
Обшуки провели на митницях Одеської, Волинської і Чернівецької областей
Обшуки є частиною роботи СБУ із недопущення впливу іноземних спецслужб на працівників митниці, запобігання контрабанді зброї та наркотиків, а також інших спроб підриву національної безпеки України.
Під час проведення правоохоронцями слідчих дій та оперативно-розшукових заходів ліквідовано ще низку злочинних схем на митницях у різних регіонах України. Зокрема, під час проведення спецоперації в Одесі викрито чотирьох посадовців управління боротьби з контрабандою місцевої митниці на вимаганні з підприємців неправомірну вигоду за безперешкодне вивозу товарів з України. Посадовці Волинської регіональної митниці підозрюються завданні збитків державному бюджету на майже 2,7 млн грн. Їх викрито на безпідставному оформленні безмитного імпорту автомобілів іноземного виробництва. У Чернівецькій області викрито посадових осіб митниці, які сприяли контрабандному вивезенню до ЄС понад 250 ящиків цигарок на загальну суму 11 млн грн.
Колишній високопосадовець Міноборони завдав збитків на 340 млн грн через недбалість
Працівники Державного бюро розслідувань повідомили про підозру у недбалості, що спричинила мільйонні збитки колишньому виконувачу обов’язків одного з департаментів Міністерства оборони. За даними слідства, колишній високопосадовець, який опікувався закупівлями та ресурсним забезпеченням, влітку 2023 року придбав на потреби війська паливно-мастильні матеріали, протиправно включивши в оплату податок на додану вартість. За 19 угодами на державні потреби були придбані мастильні засоби, нафта і дистилятори для техніки спеціального призначення на загальну суму 2 млрд грн, з яких сума збитків становила понад 340 млн грн.
У Києві затримали двох китайських шпигунів, які збирали секретні технології виробництва українських ракет Нептун
Контррозвідка Служби безпеки затримала у Києві двох громадян Китаю, які намагалися нелегально вивезти секретну документацію щодо українського ракетного комплексу РК-360МЦ Нептун. Один із затриманих – 24-річний ексстудент одного з київських технічних вишів. Він залишився у Києві після того як у 2023 році його відрахували за неуспішність. Другий затриманий – його батько, який постійно проживав у КНР, але періодично навідувався в Україну, щоб особисто координувати агентурну роботу свого сина.
Володимир Зеленський провів переговори з Папою Римським Левом XIV
Президент Володимир Зеленський зустрівся з Папою Римським Левом XIV у його резиденції в Кастель-Ґандольфо поблизу Риму. Український лідер і Папа обговорили війну, що триває у нашій державі, та нагальність пошуку тривалих і справедливих шляхів до миру. Папа Лев XIV знову підтвердив готовність прийняти представників Росії та України у Ватикані для переговорів.
Зеленський зустрівся у Римі зі спецпредставником глави США Кітом Келлогом
Президент України Володимир Зеленський заявив, що під час зустрічі зі спецпредставником президента США Кітом Келлогом у Римі він обговорив санкційний тиск на Росію. Також він обговорив з Келлогом постачання зброї Україні та посилення ППО на тлі збільшення атак Росії.
Мерц заявив, що мова дипломатії з Росією більше не працює
Дипломатичні можливості припинення війни в Україні “вичерпані”, заявив канцлер Німеччини Фрідріх Мерц під час свого виступу в Бундстазі. Він наголосив, що Берлін продовжить допомогу Україні навіть незважаючи на опір лівих і проросійськи налаштованих правих у Палаті. Також він наголосив, що у планах Кремля знищення не лише України, а політичної свободи на всьому європейському континенті.
ЄС планує створити фонд на 100 млрд євро для підтримки України
Європейський Союз розглядає можливість створення нового фонду на 100 млрд євро (понад 117 млрд. дол.) для довгострокової підтримки України на тлі затяжної війни з Росією. Остаточне рішення поки не ухвалене. Пропозиція буде обговорюватися у рамках розроблення нового багаторічного фінансового плану (MFF), який Єврокомісія презентує 16 липня. Якщо країни-члени блоку погодять ініціативу, перші виплати почнуть надходити Україні з 2028 року.
Західна Європа офіційно пережила найтепліший червень за всю історію метеоспостережень
У червні у багатьох регіонах Європи температура за відчуттями сягала щонайменше 38°C. Цей показник враховує не лише температуру повітря, а й вологість, вітер, хмарність і рівень сонячної радіації. Особливо складною ситуація була в Іспанії. Там у деяких регіонах зафіксували до 24 тропічних ночей – тобто таких, коли температура не опускалася нижче 20°C. Це на 18 ночей більше, ніж у середньому для червня. Вчені попереджають, що такі умови не дають організму достатньо часу для охолодження після денної спеки, що підвищує ризик теплових ударів і серцево-судинних ускладнень.