На Красній площі пройшов військовий парад за участі Путіна, Сі Цзіньпіна та лідерів ще майже 30 країн.
В Москві на Красній площі пройшов військовий парад, приурочений до 80-річчя завершення Другої світової війни. На ньому були присутні російський диктатор Володимир Путін та ще представники майже 30 країн. Зокрема, лідери Китаю, Бразилії, Венесуели, Словаччини та Сербії. Узяли участь у марші військовослужбовці з 13 іноземних армій, детальніше – далі в сюжеті.
Хто приїхав до Путіна
До Москви на парад прибули лідери близько 30 країн: очільник КНР Сі Цзіньпін, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, який був змушений летіти в Росію обхідним маршрутом через Угорщину та Румунію, президент Сербії Александар Вучич, президент Бразилії Лула да Сілва, президент Венесуели Ніколас Мадуро, президент Куби Мігель Діас-Канель, президенти Монголії та Екваторіальної Гвінеї.
Зазначимо, під час маршу Сі Цзіньпін сидів поруч із Путіним, а на грудях китайського лідера була закріплена георгіївська стрічка.
Крім того, у параді задіяні військові з 13 країн. Зокрема, з Китаю, Азербайджану, В’єтнаму, Єгипту, Таджикистану, Лаосу, М’янми.
Нагадаємо, що Міністерство закордонних справ України закликало іноземні делегації не брати участь у параді, оскільки цим дійством Кремль “хоче виправдати агресію”, а участь у ньому іноземних делегацій “порушить декларовану нейтральність та виглядатиме як підтримка держави-агресорки”.
Трибуна зі злочинцями
За інформацією ASTRA, поряд із Сі та Путіним було помічено як мінімум двох фігурантів розслідувань у військових злочинах в Україні. Так, за спиною президента РФ на трибуні знаходився Владислав Головін, морський піхотинець 810-ї окремої гвардійської бригади Чорноморського флоту, відомий під позивним “Струна”.
Він є фігурантом розслідування про скоєння військових злочинів в Україні – зокрема, про страти полонених, застосування заборонених речовин та участь у штурмі Маріуполя.
Поряд з ним на трибуні знаходився Ахра Авідзба – командир так званої інтербригади “Пятнишка”, яку звинувачують у скоєнні низки тяжких злочинів: мародерстві, викраденнях, тортурах українських військовополонених та незаконній участі у бойових діях на Донеччині.
Яка техніка була на параді
Після 2022 року нове озброєння почало з’являтися на Червоній площі рідше, значно менше залучається авіаційної техніки: сьогодні було лише 27 одиниць, 12 з яких – безпілотники, пише російське видання Агентство.
Перед Сі на параді росіяни показали бронеавтомобіль підвищеної захищеності Тайфун, який вважається одним із найдорожчих в російській армії (оцінюється у 2,5 мільйони доларів). Також Червоною площею проїхала колона танків Т-80, оперативно-тактичний ракетний комплекс Іскандер, який активно ворог застосовує для вбивства українців.
Окрім того, росіяни на параді продемонстрували ударні БПлА “шахеди”, Ланцети, Орлани та Гарпії. Показували їх не в небі, а просто провезли на вантажівках.
Безпрецедентні заходи безпеки
Путін настільки боявся замаху на себе чи учасників параду 9 травня, що в Москві запровадили безпрецедентні обмеження: на три дні повністю відключити не лише мобільний інтернет, а й дзвінки та SMS-повідомлення.
До Москви також було стягнуто майже три сотні засобів протиповітряної оборони, а сам парад охороняли “прибиральники” зі зброєю та снайпери на дахах.
Україна у промові Путіна
Під час виступу російський диктатор згадав битви за Москву, Сталінград, Курську дугу, Дніпро, оборону Брестської фортеці, Могильова, Одеси, Севастополя, Мурманська, Тули та Смоленська. Водночас Путін не згадав про Київ.
Він також висловив підтримку своїм солдатам, які беруть участь у так званій “спеціальній воєнній операції”, та заявив, що для Росії День перемоги – “найголовніше свято”.
Російський лідер цинічно заявив, що РФ “залишиться незламною перешкодою для поборників нацизму, русофобії та антисемітизму”. При цьому згадав “внесок союзників” у перемогу та заявив, що Москва пам’ятає відкриття другого фронту.