Щонайменше 65% вартості кожного оборонного замовлення мають забезпечувати компанії з ЄС, України, Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії або Швейцарії.
Країни ЄС погодили створення фонду позик на €150 млрд, котрий дозволить державам-членам брати кредити у Брюсселя для закупівлі озброєння через спільні тендери. Ініціатива є частиною масштабного переоснащення оборонного сектору Європи на тлі повномасштабної війни Росії проти України та закликів Дональда Трампабільше інвестувати у власну безпеку.Про це повідомляє Financial Times у понеділок, 19 травня.
Цей механізм також спрямований на розвиток оборонної промисловості ЄС, яка роками скорочувалась. Більшість коштів планують спрямовувати компаніям, що базуються в ЄС, водночас заохочуючи неєвропейських підрядників до релокації виробництва на континент.
Найбільші суперечки викликала участь компаній з-за меж ЄС, особливо з США, Великої Британії та Туреччини. Франція наполягала, щоби левова частка фінансування залишалася в межах блоку.
У результаті погоджено, що щонайменше 65% вартості кожного оборонного замовлення мають забезпечувати компанії з ЄС, України, Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії або Швейцарії.
Максимальна частка третіх країн, як-от BAE Systems із Великої Британії, становитиме 35%, і лише за умови укладання з ЄС оборонного пакту та технічної угоди.
Внесок одного підрядника з-за меж ЄС не може перевищувати 15%, але може бути збільшений до 35%, якщо він уже співпрацює з основним підрядником у ЄС або якщо той зобов’язується протягом двох років вивчити можливість його заміни на європейську альтернативу.
Схема охоплюватиме закупівлі таких систем, як артилерійські боєприпаси, ракети, дрони, системи ППО, стратегічна авіація та кібер- і ШІ-технології.
Оскільки ініціативу подано за надзвичайною процедурою, вона не потребувала окремого голосування в Європарламенті й набуде чинності до кінця місяця після формального затвердження.
Додамо, нещодавно єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс підтвердив, що частина коштів із плану ReArm Europe на 800 мільярдів євро спрямують на військову підтримку України
Раніше Євросоюз офіційно оголосив про намір виділити майже 1,9 млрд євро на військову підтримку України.
Нагадаємо, Євросоюз може удвічі посилити військову підтримку України вже у поточному році. Про це повідомив єврокомісар з питань оборони та космосу Андрюс Кубілюс.
ЄС передав €1 млрд з прибутків від активів РФ на ОПК України